آشنایی با S-Video , Composite-Video و Component-Video

Composite Video (RCA)
معمولا برای اتصال دستگاه هایVCR به تلویزیون استفاده می شود(البته پشت تلویزیون‌ و پخش‌ كننده‌DVD وجود دارد). این پورت‌ها در مقایسه با پورت‌هایی مانند كامپوننت و یاS-Video از كیفیت تصویری كمتری برخوردار است. بیشتر برای تلویزیونهای خیلی قدیمی باشد و یا اینكه فیلمDVD را روی یك نوارVHS درVCR ضبط كنید. پورت‌های كامپوزیت

از 3 رنگ زرد، قرمز و سفید (یا مشكی) تشکیل می شود هر پورت كامپوزیت برای انتقال یك نوع داده خاص است (زرد انتقال داده‌های ویدئویی ، قرمز و سفید هم به ترتیب برای انتقال داده‌های صوتی كانال راست و چپ كاربرد دارند). در بعضی كارت‌های گرافیكهم پورت كامپوزیت زرد برای انتقال داده‌های تصویری كامپیوتر به تلویزیون وجود دارد (با  این پورت می‌توانید از تلویزیون به عنوان مانتیور استفاده كنید).

Separated Video (S-Video)
این پورتنسبت به پورت‌های كامپوزیت دارای كیفیت بهتری هستند. در تلویزیون‌ها و ویدیو پروژكتورها و پخش كننده‌های DVDهمگی از این پورت برخوردار هستند. این پورت از پورت‌های كامپوزیت كیفیت بهتری عرضه می‌كنند ولی نسبت به پورت‌های جدیدتر از كیفیت پایین‌تری برخوردار هستند. تقریباً تمام كارت‌های گرافیكی دارای این پورت هستند (برای اتصال به ویدیو پروژكتورها و یا تلویزیون‌های قدیمی).


 

Component Video
 این پورت‌ها از نظر ظاهری شباهت زیادی به پورت‌های كامپوزیت دارند. پورت‌های كامپوننت نسبت به پورتS-Video از كیفیت بسیار بهتری برخوردار هستند. (در ریسیور و پخش كننده‌هایDVD و ویدیو پروژكتورها استفاده می شود). پورت‌های كامپوننت از سه رشته برای انتقال داده‌ها به استفاده می‌كنند. پورت سبز با نمادY(انتقال تصاویر سیاه و سفید) ، پورت آبی با نمادPd یاCb یا B-Y(اتقال داده های رنگی)  و پورت قرمز هم با نمادPr یاCr یاR-Y (انتقال داده های رنگی) روی دستگاه علامت گذاری می شوند. در كارت‌های گرافیك و كارت‌های كپچر، قوانین كمی فرق می‌كند و پورت‌های كامپوننت روی پورتS-Video نصب می‌شوند. در این حالت گفته می‌شود كه پورتS-Video كارت گرافیك شما، كامپوننت هم دارد.

چند نمونه از تبدیل پورتهای

نظر دادن